Građevinski materijal
Tražite dobavljača za građevinski materijal? Imamo 25.463 provajdera u ovoj kategoriji. Pošaljite upit.
Započnite
33.324 registrovani profesionalci
90.145 riješeni projekti
4.8 od 5 Prosječna procjena naših stručnjaka
226 512 Aplikacijske instalacije
Sve usluge
Sve usluge
Potrebna Vam je usluga u oblasti građevinskog materijala? Wilio će Vam pomoći da pronađete kvalitetne stručnjake u prodaji pričvrsnih elemenata, cigle, dimnjaka, izolacije i krovišta. Cijena građevinskog materijala najčešće zavisi od obima usluga. Pogledajte više informacija o uslugama: troškovi dostave i alati koje obezbjeđuje jedan od naših 25.463 stručnjaka u ovoj kategoriji
Vidi također:Cijene
33.324 registrovani profesionalci
90.145 riješeni projekti
4.8 od 5 Prosječna procjena naših stručnjaka
226 512 Aplikacijske instalacije
Korisne informacijeŠta trebate znati
1. čelik
Čelik je njegov sastav metalne legure željeza i ugljika, često s dodatkom lijepljenih materijala koji ga čine jačim i otpornijim za određenu službu za upotrebu. Na primjer, od nehrđajućeg čelika odupiru se koroziji i oksidaciji zahvaljujući dodavanju hroma u njenom sadržaju. Prednost čelične konstrukcije je mogućnost prenošenja velikih snaga uprkos manjoj težini i malim dimenzijama. Ova se sposobnost koristi na primjer, tehničari i inženjeri u dizajniranju visokovremenih zgrada i velike industrijske opreme. Prednost je ujedno i varijabilnost dimenzija u pronalaženju ekonomičnih rješenja koja su pogodna za optimalan prijenos stvarnog tereta zgrade ili industrijske opreme. Čelik se može postaviti u bilo koje okoliš i manje je zahtjevan za instaliranje kao beton. Nepravilna upotreba i održavanje su skloni koroziji. Na primjer, kromi ili srebro mogu se koristiti za površinsku obradu ili ukras, ali nemaju dovoljno zatezne snage i stoga ne utječu na njegovu sposobnost prenošenja tereta.
2. Beton
Beton je kompozitni materijal koji se sastoji od punila, veziva i vode i može se nadopuniti različitim aditivima koji utječu na njegova osnovna svojstva. Fini ili grub agregat (riječni šljunak, zdrobljeni kamen, reciklirani beton, itd.), Vezivo je cement koji dodavanjem vode tvrdog i izliječenja vode. Portland cement je najčešća vrsta cementa koja se proizvodi zagrijavanjem vapnenca i glinenih materijala u peći i dodavanje gipsa. Beton se sastoji od agregata, cementa i vode. Nakon miješanja cementa, probija se u kameni materijal koji nazivamo betonom. Njegova osnovna karakteristika je otpor visokog pritiska. Dobavljači koji pružaju beton za kupce testiraju betonsku smjesu za čvrstoću pritiska. Beton se može izliti u kalup koji može imati bilo kakav oblik i izliječiti u sličan materijal kao kamen. Njegovo otvrdnjavanje traje sedam do trideset dana, a samim tim i inženjeri i arhitekti moraju uzeti u obzir ovaj put u dizajnu građevinskog rasporeda zgrade. Svestranost betonske upotrebe, njena cijena i snaga nje od njega čini idealnim za izgradnju baznih zgrada. Također može nositi teške opterećenja i otpor sila iz okoline. Povećanje snage betona u potezu inženjera često planiraju njegovu pojačanje čeličnim šipkama ili sustavom šipki u paketu za pružanje sile izvlačenja. Stoga je izbor materijala jedan od važnih aspekata u dizajniranju struktura.
3. Drvo
Najstariji građevinski materijali uključuju drvo. To je zbog svoje dostupnosti, obnovljivosti resursa, ali i vrlo dobre snage, bilo pritiska ili povlačenjem i dostupnom obradivošću i relativno malom težinom. U građevinarstvu se drvo koristi nezdravo za pomoćne strukture i planuću drva i prilagođava se točnoj veličini tako da se može ugraditi u strukturu zgrade. Drvo u većim veličinama naziva se snopovima koji se koriste za konstruiranje okvira velikih konstrukcija poput mostova i grozdova. Važan je aspekt upotreba drveta (meka - npr. Jela, borova, tvrda - npr. Hrast, bukva, tropsko - npr. Bambus) jer svaki ima druge prednosti i je zadatak arhitekata za određivanje koje se vrstom drveta najbolje odgovaraju za predloženu strukturu i u betonskim klimatskim uvjetima. Drvo je lako dostupni materijal koji predstavlja ekonomski prirodni resurs. To je jednostavna količina, njegova veličina može biti dobro standardizovana, pruža dobru svojstva toplotne izolacije i zato se koristi za izgradnju kućanskih i stambenih zgrada. Drvo ima visoku zateznu čvrstoću, drži snagu zavijanja i vrlo je čvrst pritisak. Međutim, nije pogodan za njihova fizička svojstva za upotrebu u građevinskim bazama i zidovima podruma objekata.
Drvene građevinske kuće obično su armirano-betonske baze u našim uvjetima, bilo da se zasnivaju na trakama, stopalima ili pilotima.
4. kamen
Najduži raspoloživi građevinski materijal koji se koristi čovječanstvo je kamen. Najstarije zgrade na svijetu koje i dalje postoje zapravo su napravljene od kamena. Ima puno prednosti čak i ako njegova prirodna svojstva trebaju biti prihvaćena u planiranju njegove upotrebe, posebno sposobnosti rada. Suvi kameni zidovi koriste se dugi niz godina. Vremenski postupak sa kamenom dopunjen je gutanjem različitih vrsta minobacača koji pružaju koherentnost kamenja i njihovu sposobnost prenošenja struktura. Kamen je gust materijal koji je teško raditi, komplicirano se kreće i čuva u strukturi i ima vrlo lošu toplotnu izolacijsku svojstva - jako apsorbira toplinu. Ipak, neka specifična svojstva poput e.g. Vatrootporna ploča, ekstremna tvrdoća i izdržljivost granit itd.
5. Třehla.
Cigla se koristi za izgradnju struktura koje se mogu vrlo dobro prilagoditi željenoj strukturi oblici. Danas se korištene cigle proizvode se kao dijelovi gline pucali u peć - keramičke cigle. Povijesno, današnja keramička cigla natjera u korištenju glinene gline za izgradnju stanova ili drugih komunalnih zgrada. Keramičke cigle uživaju u tradicionalnom zidu povezanom po malteru, nekretnina prilagođena u skladu s potrebama toplinske izolacije (spojnica i blokova), smanjenje težine (probušene opeke), pojednostavljenje obrade (precizne okove). Zidarske konstrukcije se mogu kombinirati s betonom, drvetom, staklom ili kamenom. Zidarstvo je otporan na vreme i također je požar prkos. Zida od opeke može se otporati na opterećenje tlakom što ga čini dobrim materijalom za zidove nosača. Zidarski beton ili u kombinaciji s armiranim betonom može podržati višespratne zgrade i može biti ekonomski izbor. Međutim, značajan aspekt je njegova ispravna instalacija u pravilnoj upotrebi maltera i visokokvalitetne obrade radionice.
6. Staklo
Trenutno je staklo naš najčešće korišteni materijal za postizanje transparentnosti i osvjetljenja prostorija. Istovremeno, često se koristi fasadni element moderne arhitekture. Staklo je krhko i neprikladno za potporne konstrukcije, uglavnom se koriste u kombinaciji s metalnim konstrukcijama ili plastikom. To je materijal koji je trenutno u fokus centru s ciljem dodatnih prilagođavanja za poboljšanje fizičkih svojstava i "inteligentnih" mogućnosti vremenskih odgovora.
7. Plastika i tekstil
Iako se plastika može činiti poput jeftinog, ali neodrživog materijala, treba uzeti u obzir kada se koristi komplementarne strukture ili ispunjavanje otvora u priključku, na primjer, sa staklom. Plastika je čvrst pritisak, to je krhka i njegova mala težina stvara idealnu komponentu za suživot sa čelikom, čime ga čine jednostavnim i čvrstim konstrukcijama, ali tiho na povišenim temperaturama i loše otporne požare. Međutim, proizvedene su mnoge plastike i potreba za recikliranjem stvaraju prostor za upotrebu u konstrukciji ili 3D ispisa.
Upotreba tekstila uglavnom je procijenjena procjenom osnovnih prednosti i vrlo je male težine i visoki nacrt otpora. Nije moguće koristiti ovaj materijal izravno u strukture, ali postoji zanimljiv materijal pri izgradnji različitih dodatnih objekata. Bilo da su to lagane particije, arhitektonska izmjena interijera ili direktno podržavajuće strukture ili strukture.